Wynajem autokarów Wrocław | numer-telefonu.pl | notariat.olsztyn.pl | www.kancelariaolsztyn.com

Bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych on-line

Kupujący działkę może już bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką. Wystarczy, że będzie znał numer prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Ministerstwo Sprawiedliwości otworzyło wczoraj bezpłatny dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych on-line. Nie trzeba dysponować podpisem elektronicznym. W celu sprawdzenia wystarczy wejść na nowo utworzoną stronę internetową http://ekw.ms.gov.pl.

Proponujemy obywatelom całkiem nowe rozwiązanie. Do księgi wieczystej będzie można zajrzeć przez internet, korzystając z domowego komputera wskazuje minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Nowy system umożliwia przeglądanie tylko tych ksiąg, które zostały wpisane do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Obecnie znajduje się w niej ponad 12 mln ksiąg wieczystych prowadzonych przez 116 wydziałów, spośród 18,8 mln wszystkich istniejących.

Z tego ułatwienia mogą korzystać wszystkie osoby, które podadzą pełny numer księgi wieczystej.

Jest to narzędzie, które ma ułatwić życie obywatelom, a nie zaspokajać ciekawość lub służyć celom innym niż potrzeby informacyjne zaznacza Krzysztof Kwiatkowski.

Dostęp internetowy ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Dzięki swobodnemu przeglądaniu ksiąg nabywca mieszkania, a także notariusz może przed sporządzeniem aktu notarialnego sprawdzić, czy sprzedawana nieruchomość nie jest obciążona.

W maju zawarliśmy z Krajową Radą Komorniczą porozumienie, w wyniku którego w ramach pilotażu 1/3 komorników ma już dostęp do Centralnej Bazy Danych KW, co oczywiście usprawnia procedury egzekucyjne wskazuje Krzysztof Kwiatkowski.

Takie rozwiązanie ma także zapewnić szybszy dostęp obywateli do informacji z ksiąg, jak również usprawnienie pracy sądów, które zostaną w ten sposób odciążone od wielu dotychczasowych obowiązków.

Pracownicy wydziałów ksiąg wieczystych będą mogli zająć się pracą merytoryczną, dzięki czemu szybciej załatwiane będą wpływające do nich wnioski podkreśla wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz.

Zgodnie z danymi ministerstwa codziennie przeglądanych jest około 20 tys. ksiąg. Z ich treścią można się zapoznać na http://ekw.ms.gov.pl lub wchodząc przez link na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Źródło: gazetaprawna.pl
wyświetleń: 469

Polecane strony


polbus.pl
hyalone.pl
aboolsztyn.pl
zwirownia.olsztyn.pl/koparka-olsztyn
www.dovre.com.pl
www.dovre.com.pl/kominki-norweskie-klasyczne
http://ulafol.olsztyn.pl/przyciemnianie-szyb/
www.ubezpieczenia-miklaszewicz.pl
gabinetkosmetyka.pl
gabinetkosmetyka.pl/page/16/depilacja-pasta-cukrowa
www.dkb.olsztyn.pl
www.dkb.olsztyn.pl/szafy-wnekowe-olsztyn
www.dkb.olsztyn.pl/meble-lazienkowe-olsztyn
www.dovre.com.pl
www.elma-energia.pl
wycieczki na litwe www.sambia.net.pl
dodatki funkcjonalne do wędlin
www.nieruchomosci.kontraktplus.pl
numer-telefonu.pl/baza-numerow
www.pckk.olsztyn.pl
Adwokat z Ostródy
Adwokat z Ostródy
bardzo dobry adwokat z Ostródy
najelpszy adwokat z Ostródy
najelpszy adwokat z Ostródy
Home / Artykuły / Dodaj kancelarie / Spis kancelarii / Akty prawne / Regulamin / Kontakt / Do góry
(C) 2009 adwokaciportal.pl / Projekt i wykonanie Artneo.pl
Strony internetowe Olsztyn
Prawnik olsztyn Prawnik Olsztyn